AutoCAD – zmienne systemowe i PaperSpace

Podczas jednego z wykładów na Polibudzie dowiedziałem się od prowadzącego, że ten kto nie używa obszaru papieru w AutoCad niegodzien nosić miana inżyniera :)
Postanowiłem podzielić się kilkoma przydatnymi sztuczkami które mogą pomóc w poruszaniu się w obszarze papieru w Acad.
Tak więc:

Gdy po wstawieniu rzutni w obszarze papieru obserwujemy ze zgrozą, iż skala wszystkich linii została drastycznie zmieniona… nie wpadajmy w panikę…
Wystarczy posłużyć się zmienną PSLTSCALE i ustawić jej wartość na <0>. Po komendzie REGENALL zobaczymy, że wszystkie linie mamy ustawione tak samo jak w obszarze modelu.

Każda warstwa może mieć odrębną konfigurację (widoczność, kolor, typ linii, przezroczystość i grubość) w dowolnej rzutni umieszczonej w obszarze papieru. Po dwukrotnym kliknięci na obszar rzutni i podświetleniu jej obrysu grubą linią  otwieramy menedżer warstw gdzie będziemy mogli ustawić pożądane parametry.

 

Gdy chcemy przenieść ustawienia jednej rzutni na drugą, możemy po prostu posłużyć się malarzem formatów MATCHPROP (ikona z pędzelkiem). Wszystkie ustawienia (łącznie ze skalą) zostaną przejętę.

Obrys każdej rzutni POLYGONAL możemy edytować analogicznie jak polilinię – przez wciskanie kolejno klawisza Ctrl modyfikujemy jej wierzchołki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>